Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Erkek Çocuk Hırkası ve Eldiveni ( Anlatımlı)

Erkek çocuklarınız için güzel bir hırkanın detaylı olarak yapılışını anlatacağım. Bu hırka daha çok kışlık mont tarzında giyilebilecek bir giysi, çünkü dışının yün olmasının yanı sıra içi kalın bir kumaşla astarlandı. Yine hırkayla bütün olarak örülmüş kapşonda aynı kumaşla kaplandı. Bu hırka 2 yaş çocukların giyebileceği ölçülerde. Şık bir görüntüye sahip olan bu hırkayı beğeneceğinizi umuyorum. Yapılışına geçelim.

Malzemeler

4 çile orta kalınlıkta bebe yünü

4,5 no şiş

İçini kaplamak için kalın 2 adet sweatshirt  5 yaş için olacak

6 düğme

Yapılışı

Arka için 80 ilmek atınız. Lastik için 3 cm bir ters bir düz lastik örünüz. Lastik bitip düz örgüye  geçtiğinizde iki yanlara 3’lü saç örgü ve ortaya kabartma baklava örgüsü koyun. 25 cm ördükten sonra kolaltı oyuğu için her iki yandan 4+3+1 kesip  18 cm örünüz iki omuz için 21+21 ilmek bırakıp ortada kalan ilmeği tek seferde kesin. Omuzları 7+7+7 olarak gidip gelerek üç seferde kesiniz.

Ön için 50 ilmek atınız. Lastik için 3 cm bir ters bir düz lastik örünüz. Lastik bitip düz örgüye geçtiğinizde ön pat için 10 adet bir ters bir düz lastik yapın. Saç örgüsünü ve kabartma baklavayı orantılı şekilde koyun. Erkek giysilerinde ilik sol pata açılır. Siz öncelikle sağ ön parçayı örün böylece düğme yerlerini işaretlemiş olursunuz. Sol ön parçaya ilikleri düzgün bir şekilde açmış olursunuz. Arka parça gibi 25 cm örün arka gibi kol oyuntusu için 4+3+1 kesip 18 cm örün omuz için 21 ilmeği 7+7+7 keserken aynı anda iç kısımdan yaka oyuntusu için 7+7+7 gidip gelirken kesin. Sağ önü bitirin. Düğme yerleri için 6 adet orantılı bir şekilde işaret koyun. Sol önü başlayın pat yerlerini karşılıklı getirin örerken işsretli yerlere ilikleri açın. Ön sağ parça gibi sol önü bitirin.

Kapşon için ön ve arka omuzları birleştirin. Ön ve arka yaka oyuntularından orantılı bir şekilde 80 ilmek alın. Düz örgü olarak başlayın arka oyuğunun ortasında yani arka ortasındaki baklavayı kapşondada devam ettiriniz. 18 cm ördükten sonra ortadaki baklavanın iki yanlarından 2’şer ilmek de koyarak 18 ilmeği ortalayın ve bu 18 ilmeğin her iki yanından girerken ve çıkarken ilmekleri keserek yanlardaki ilmekleri tektek bitirin. Bu ilmekler bitince ortada kalan 18 ilmeği  başka bir şişe toplayın. Kapşonun lastiği için ortadaki 18 ilmeğin iki yanlarından 30’ar ilmek alıp ilmek sayısını 78’e çıkarıp bir ters bir düz 1,5 cm lastik örün. Kapşonu bitirin.

Kol için 41 ilmek atınız. 3 cm bir düz bir ters 3 cm lastik örünüz. Düz örgüye geçtiğinizde aralarda 8 ilmek artırıp ilmek sayınızı 49 ‘a çıkartın. Tam ortayı bulup saç örgüsü örneğini koyun. Her iki yandan arada artırarak 60 ilmeğe ulaşın. 24 cm örün. Kol oyuntusu için ikiyandan 4+3 kesin sonra her sırada olmak üzere her iki yandan 1 er ilmek kesin. 30 ilmek kalınca her iki taraftan 4 defa 2+2+2+2 kesin ortada kalan 16 ilmeği tek seferde kesip kolu bitirin. Diğer koluda aynı şekilde örün. Kolları dikin sonrada bedene birleştirin.

Astarı için sweatshirt’i ortadan ikiye bölün tersini çevirin. Kolları kollara geçirip bedene yerleştirip güzelce iğneleyin. Etek kısmından lastik bitiminden fazla olan kısmı kesin. Lastik üstünden iğneleyip güzelce dikin. Kolların fazlalıklarını kesin lastik üzerinden güzelce dikin. Kapşon için bir swetshirt daha almanız gerekiyor bir tane yetmiyor. Kapşonu ters çevirerek kumaşı yerleştirip kesin. Arkadan kapşon yuvarlaklığı verip kesip dikin. Sonra kumaşı çepeçevre iğneleyip dikin. Mont hazır. Düğmeleri dikin.

Eldivenleri örün.

Henüz Yorum Yapılmamış.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir