Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

İşlemeli Bebek Elbisesi ( Anlatımlı )

Kız bebekleriniz için işlemeli güzel bir bebek elbisesi paylaşıyorum. Kolayca örebilirsiniz.  Sizler için detaylı bir şekilde anlatıyorum. Beğeneceğinizi ümit ederim.

Malzemeler

0-6 aylık

2 yumak Nako Lüx Minnoş yün arzu edilen renkte

Orta büyüklükte plastik çıtçıt

İşlemeler için arzu edilen renklerde 8 numara koton iplikler

4 numara şiş                                                                                                                                                          

Yapılışı

Bu elbisenin ilk önce robasını örüyorüz.

Çift şişe 100 ilmek atarak düz örgü olarak başlayın. 6 sıra düz örgü örün araya bir sıra sıçan dişi örgü koyun. Örnekten sonra 8 sıra düz örün arka parçalar için her iki yanlardan 27+27 ilmek ayırın elbisenin ön parçası için 46 ilmek kalsın. İlk önce arkanın bir parçasını örmeye başlarken kol altı oyuntusu için iki ilmek kesin. Arka ortası açıklığına 5 ilmek bir ters bir düz  lastik örün. Robanın uzunluğu 12 cm olduktan sonra yaka oyuntusu için 5 +3 + 2 kesin. Kalan 12 ilmeği omuz için iki seferde 6+6 olarak kesip arka robanın bir parçasını bitirin. Aynı şekilde robanın diğer parçasını da  örüp bitirin.

Ön parça için her iki yanlardan 2+2 ilmek kestikten sonra, düz örgü olarak ön parçayı örmeye devam edin. 10 cm olduktan sonra ön robayı ikiye ayırın 4+3+2=9 ilmeği gidip gelerek ön yaka oyuntusu için kesin. Arka roba ile ön robanın kol oyuntusunu ölçün. Aynı ölçüde olmasına dikkat edin. Omuz için kalan 12 ilmeği 6+6 olarak iki defada kesip bitirin. Ortadan başlayarak önün diğer yanını da aynı şekilde kesip ön robayı bitirin. Omuzları dikip kapatın. Robanın başlangıç yerine yaptığınız sıçan dişi örneğini ortadan kıvırıp arka tarafından dikin. Elbisenin eteği için kıvırdığınız yerden 27+46+27 =100 ilmeği bir tığ yardımıyla şişe alın. Arka açıklığının her iki yanından 5+5 robada olduğu gibi bir ters bir düz lastik örmeye başlayın. Lastiğe başladıktan sonraki 6. ilmeği örüp etek büzgüsü için başta 1 ilmek örüp 1 ilmek artırarak sıra sonundaki 5 tane lastik ilmeği kalana kadar bu şekilde devam edin. Artırmalar bittikten sonra örgünüze devam ederek elbiseyi istediğiniz uzunluğa getirin. Etek ucuna bir sıra sıçan dişi örgüsü koyduktan sonra 6 sıra düz örüp biraz gevşek olarak kesin. Ortadan kıvırıp arka taraftan etek ucunu bastırın. Yine arka taraftan ılık ütüyle hafifçe ütüleyin.

Kollar için 44 ilmek atın. 7 sıra düz örgü örüp, bir sıra sıçan dişi örgüsünü koyup 7 sıra düz örgü ördükten sonra. 2 ilmekte 1 ilmek artırın= 66 ilmek olacak 4 sıra düz örgü örüp kol oyuntusu için giriş ve çıkışlarda 3+2 kesin sonra giriş ve çıkışlarda her iki yanlardan 5 defa 1 er ilmek kesin sonra giriş ve çıkışlarda 3 defa 2’şer ilmek sonra giriş ve çıkışlarda 2 defa 3 er ilmek sonra giriş ve çıkışlarda 2 defa 4’er ilmek kesin kalan 6 ilmeği bir defada kesin. Diğer kolu da aynı ölçülerde çalışın. Kol ucunu kıvırmadan önce dikin. Sonra sıçan dişi örgüsünden kıvırın içten bastırıp. Ilık ütüyle hafifçe ütüleyin. Bir yün iğnesi yardımıyla kol büzgüsü için kol çevresine iri teğel yapın. Elbisenin kol evi kadar hafifçe büzdürün. Böylece karpuz kol şekline gelen kolları bedene toplu iğne yardımıyla takın. Sonrada güzelce dikin.

Yaka kenarlarından ilmekleri şişe alıp 4 sıra düz örgü örün. Burayada bir sıra sıçan dişi örneği koyup tekrar 4 sıra düz örgü örüp biraz gevşek olarak kesin. İçerden bastırın. Ilık ütüyle hafifçe ütüleyin.

Elbisenin arkasını çevirin. Robaya lastiğin iki ilmek içeriden sırayla 3 çıtçıt dikin. Etek ucuna 5 cm aralıklarla çıtçıtları  karşılıklı gelmesine dikkat ederek güzelce dikip elbiseyi bitirin.( İsterseniz düğme koyabilirsiniz )

İşlemeler için rokoko işi kullandım. Bu şekilde istediğiniz deseni işleyebilirsiniz. İşleme istemeyenler robaya veya eteğe kendinden örnek koyabilirler.

Patikleri istediğiniz şekilde örüp elbiseye takım yapabilirsiniz..

 

           

          

 

 

 

 

Henüz Yorum Yapılmamış.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir