Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Reglan Kollu Kazak Nasıl Örülür

Kışlık kazak yapmak isteyenler için, angora yünden Norveç  desen şeması ve reglan kol kesiminin ayrıntılarıyla bayanların kolayca örmelerini sağlayacak bir çalışma. Sayılar 40 ve 42 bedenler içindir. Daha küçük beden giyenler ilmek sayılarını kendi bedenlerine uygulayabilirler.

Malzeme

5 yumak Nako angora yün

4,5 numara şiş

Yapılışı

Reglan kol kazaklarda arka ve ön aynı sayılarda olacak.

100 ilmekle başlanır. Lastik isteğe göre iki ters iki düz yada bir ters bir düz olarak 7 cm örülür. Kol altına kadar olacak beden boyu istenilen boya kadar düz örgü örülür. Kol oyuntusu için tek seferde her iki yandan 5’er ilmek kesilir. Bir sıra gidip geldikten sonra ön yüzden örnek koymaya başlanır. Aynı zamanda kol kesimine de başlanır. Kol kesimi için hep ön yüzden olmak üzere girerken ve çıkarken birer ilmek kesilir. Kazağın ön yaka oyuntusu için 15 cm örüldükten sonra ilmek sayısı ikiye bölünüp her sırada 4- 3-2 -1-1-1-1-1-1 kesilir. Bu arada kol kesimi hep bir taraftan olacak ve son 1 ilmek kalana kadar kesilecek. (Bu ölçü Degaje ve dik yaka kesimi içindir.) Kol evi omuza kadar 32 cm.

Arkayı da ön gibi başlayıp iki taraftan beşer ilmek kesip kol evi kesimlerinden sonra kalan 30 tane arka yaka ilmekleri bir defada kesilecek. Kol evi omuza kadar 32 cm. ( ön gibi )

Kol için 44 ilmek başlanır. 7 cm lastik örüldükten sonra düz örgüye geçerken aralardan 10 ilmek artırılır. Kol uzunluğuna göre yanlardan orantılı bir şekilde artırılarak 80 ilmeğe ulaşılır. Yine iki yanlardan 5 er ilmek kol altı oyuntusu için kesilir. Bir gidip geldikten sonra örnek konulmaya başlanırken hep ön yüzde aynı sıra giriş ve çıkışlarında birer ilmek kesilir. Kol bitiminde 10 ilmek kalana kadar kesilecek. 10 ilmek tek seferde kesilecek. Kol evi arka ve ön aynı ölçüde olacak. Yani 32 cm.

Yaka için istenilirse ilmek alınıp dik yaka olarak da örülebilir. Bisiklet yaka istenildiğinde yaka kesimi daha yukarıdan yani boynun 3-4 cm altından başlamak gerekir.

Resimde görülen yaka verev örülerek yapılmış, kazağa sonradan takılmıştır. Bu yaka için 70 ilmek atılıp her sırada bir taraftan kesilip bir taraftan artırılmıştır. Yakayı daha geniş  veya daha dar isterseniz ilmek sayısını ona göre artırıp eksiltebilirsiniz.

Desen çalışması hem önden hem arkadan iplik yürüterek yapılmıştır.

Reglan kollarda kol kesimleri önemlidir. Bunu hesaplamak için bitmiş olan  ön kısmı düz bir zemine yayın, kalan  1 ilmeğin üzerinden kol oyuntusuna kadar yukarıdan aşağıya bir cetveli koyarak kol altı kesimini de dahil ederek sayın. Bu sayıya +10 ilmek ekleyin. Yani örnekteki gibi  başlangıç 100 yarısı 50 yaka oyuntusu için kesilen ilmek 15 tane kalan  kolun yarısı yani kolun yarısı önün kesilen kısmını tamamlayacak  35 ilmek + kolun diğer yarısı arkanın kesilen kısmını tamamlayacak 35 ilmek+10 ilmek kolun orta kısmı = kolun tamamı 80 ilmek

Farklı bedenler için atacağınız ilmek sayısına göre bu sistemle kol sayısını bulabilirsiniz.

Kazak düz örgü veya ajur desenler çalışılarak örülebilir. Eğer iplik yürüterek desen yapmak isterseniz, hesaplamaları doğru yapmalısınız. Kollar arka ve önle aynı hizada, muntazam, birbirini tamamlayacak şekilde konmalıdır resme dikkat ediniz.

Henüz Yorum Yapılmamış.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir