Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Ayranın Sağlığımıza Faydaları

Sıcakların artmaya başladığı şu sıralarda hararet gidermek için soğuk bir şeyler ararız. Şekerli ve gazlı içecekler sağlığımız  için zararlıdır. Bu tip içecekler su kaybının fazla yaşandığı yaz aylarında daha da zararlı olabiliyorlar. Taze sıkılmış meyve sularının da çok sıcak havalarda yeterince hararet gidermediğini düşünülüyor. Durum böyle olunca geriye bir seçenek kalıyor soğuk ayran içmek. Özellikle yaz aylarında ayran harika bir içecek. Yaz sıcaklarına karşı ayranın susuzluğu gidermenin dışında sağlığımız için çok fayda sağladığı bilinmektedir. Ayranın sağlığımıza olan etkilerine bir göz atalım.

Ayranın sağlığımıza faydaları

Yoğurt ve su ile yapılan ayran ülkemizde çok eski zamanlardan beri tüketilmektedir. Yoğurt ve ayran probiyotik içeren ürünlerdir. Yoğurt yapımında kullanılan bakteri barsak florasını değiştirerek  sağlığımıza fayda sağlar. Bu etkiler bağışıklık sisteminin güçlenmesi, K, biyotin, B12 , niasin gibi vitaminler, zararlı maddelerin kan dolaşımına geçmesinin engellenmesi, isalin ve kabızlığın tedavisi ve bazı kanser türlerinin engellenmesidir.

Ayran uykusuzluk çekenlerin uyku problemlerini çözmesine yardımcı olmaktadır. Açıkçası ayran uyku veren bir içecektir. Çalışanlar gündüz uyku getirdiği için ayranı fazla tüketmek istemezler. Fakat geceleri iyi bir uyku uyumak için, uyku saatinden bir kaç saat önce bir bardak ayran tüketmenin faydalı olacağı bilinmelidir.

Ayran metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermek isteyenler için ideal bir besindir. Metabolizmanın hızlanması sayesinde kilo vermeye destek sağlıyacaktır.

Ayranın mide asidini dengede tuttuğu söylenmektedir. Bu durumda asit seviyesinin düzensizliğinden kaynaklanan bir takım rahatsızlıkların önüne geçilmektedir.

Ayran kalsiyum yönünden zengin bir besindir.  Kemik sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Ayran yorgunluğu gidermeye çok etkili bir içecektir. Bağda, bahçede çok çalışıp yorulan  insanların  dinlenirken ayran içmeleri bu sebeptendir.

Eksikliğinde başta depresyona sebep olan B vitamini ayranda çok fazla bulunur. B vitaminleri stresi azaltarak, beynin serotonin hormonu salgılamasını sağlar.

Ayran kemik erimesi riskini azaltır.

Ayran sindirim sistemini düzene sokar ve sıvı akışını dengeler. Bunun yanı sıra kan basıncını normal seviyede tutmayı sağlayan potasyumu da vücuda sağlar.

Kas kemik, sinir ve bağışıklık sistemini korur. Hem yetişkinlerin hemde çocukların ayran tüketmeleri gerekmektedir.

Henüz Yorum Yapılmamış.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir