Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Dikdörtgen Tığ işi Sepet Yapılışı

Yazar: Posted on 0 Etiket Yok 3

Gerekli Malzemeler

  • Coton İplik
  • İplik kalınlığına uygun tığ
  • PVA Çiçek Tutkalı
  • Ölçüye uygun plastik kalıp

Yapılışı

Taban Yapılışı

İlkönce kalıp olarak seçtiğimiz dikdörtgen objenin kısa kenarını ölçüp zincir çekiyoruz. 2. sırada aralara 3 zincir çekerek objenin uzun kenarı kadar kafes yapıyoruz.tabanı bitiriyoruz.

Motif  Yapılışı

8 adet zincir çekilir. İçine 12 tane, aralarına 2 zincir çelilerek trabzan yapılır. 2. sırada yuvaların içine 3’er tane 2’li trabzan çekilip hepsi birden toplanır. Aralara 6’şar zincir çekilir. Sıra böylece bitirilir. 3. sırada 6’şar zincir çekilip batırılarak 4 köşede 2 ‘li trabzan yapılarak motif bitirilir. Tabanın çevresi kadar motif yapılarak zincir çekilerek birbirine eklenir. Sepetin üst kenarına oya yapılır ve sepet bitmiş olur.

Tutkallama

Tutkalı derin bir kabın içerisine yarım su bardağı dökelim. İçine koyu bir ayran kıvamı alana kadar su eklenerek karıştırırlır. Koyu olması çok önemlidir. İçine sepeti iyice tutkal alana kadar batırılır. 3-4 defa sıkılır. Sonra kalıba düzgün bir şekilde yerleştirilir. Sıcak bir ortamda kuruyana kadar bekletilir. Kuruduktan sonra kalıptan çıkartılarak birazda öyle kurutulur. Sepetimiz hazır.

Güle güle kullanın.

Henüz Yorum Yapılmamış.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir